Zajímavosti

Rychlá pomoc ve Fuldě

Rychlá pomoc ve Fuldě

Jestliže pojedete první týden v květnu přes německou Fuldu, můžete se podívat na výstavu Rettmobil. Město, které známe hlavně z pohledu výroby pneumatik, pravidelně pořádá nejznámější výstavu sanitních a požárních vozidel v Evropě. Letos se jedná o patnáctý ročník, který se za léta konání dostal na světovou úroveň. Specializovaná akce zaujme i běžného fandu automobilů a techniky. Každý si může do detailů prohlédnout sanitky rychlé pomoci, sednout si za volant nebo si lehnout na lůžko. Snad od každé značky si můžete prohlédnou lékařské vozy, tzv rendes-vous.

Číst dál >

Veteran Párty a Jawy na Chvalech

Veteran Párty a Jawy na Chvalech

Mezi pravidelné jarní veřejné akce patří i Veteran Párty na Chvalském zámku. Letos byla spojená s výstavou motocyklů JAWA k patnáctému výročí úmrtí Františka Šťastného. I letos se Veterán klubu Horní Počernice podařilo zajistit počasí, a tak zajímavých vozidel a strojů bylo k vidění více než loni. Kralovaly automobily Aero a z motocyklů hlavně tuzemská produkce. Díky dalším doprovodným programům je možné akci zařadit do kolonky „ rodinný den“. K vidění byla tradiční jízda historických vozidel, soutěž o nejhezčí dobové oblečení, soutěžě pro diváky nebo prodej technické literatury.

Číst dál >

Mercedesy u bazénu

Mercedesy u bazénu

Poslední dubnovou prosluněnou sobotu proběhl tradiční sraz nejstaršího Mercedes-Benz klubu na kontinentu. Do Kolína k „ bazénu“ se sjela asi stovka všech možných modelů premiové značky. Učastníky i návštěvníky přišel osobně pozdravit a předat pamětní listy i starosta města Vít Rakušan. Proběhla i krátká vzpomínka na dlouholetého člena a předsedu klubu Rudu Kuchaře, který před měsícem tragicky zahynul při havárii svého vrtulníku. Po obědě se vydal konvoj Mercedesů na spanilou jízdu do Kouřimi, kde proběhlo vyhlášení soutěžě elegance za přítomnosti starostky Zuzany Čihákové.

Číst dál >

Muzeum hvězdy ve Stuttgartu

Muzeum hvězdy ve Stuttgartu

Doporučujeme muzeum automobilky Mercedes-Benz, patřící k dominantám města Stuttgartu. Je v současnosti stále nejmodernějším muzeem automobilismu. Devítipatrová budova byla ve Stuttgartu otevřena roku 2006 a od té doby stále přitahuje milovníky automobilů Mercedes-Benz z celého světa. Expozice se neustále mění a dnes v nich můžete vidět 130 vystavených modelů.

Číst dál >

Burza a výstava veteránů v Mühldorfu

Poslední dubnovou neděli se v Německém Mühldorfu konala burza a výstava veteránů na které jsme samozřejmě nesměli chybět. K vidění bylo opravdu velké množství různých náhradních dílů, hraček, časopisů a plakátů, oblečení i třeba nádobí. Na prodej byly spíše německé značky, takže milovník českých strojů těžko našel, co potřeboval.

Výstava automobilů a motorech byla skutečně velká. Převládaly hlavně vozy značek Mercedes-Benz, BMW, Porsche a Volkswagen. Náštěvníci se mohli pokochat autama v původním stavu. Náštěvnost byla vysoká a to i díky krásnému počasí.

Číst dál >

130 let automobilu

Lavinu moderního motorismu strhl v roce 1885 spíše introvertní Carl Benz z německého Mannheimu. První zkušební jízdy se svojí tříkolkou konal za zdmi dvora nevelké dílny, do volného provozu totiž bez úředního povolení nesměl a troufnul si jen na několikaminutovou noční vyjížďku. Když při ní vůz po pár stovkách metrů škytl, vynálezci se orosilo čelo - naštěstí mohl pouhých 265 kg těžkou tříkolku snadno odtlačit do dílny. Z právního hlediska se automobil narodil až 29. ledna 1886 přiznáním říšského patentu č. 37435.

Číst dál >

Retroautomuzeum ve Strnadicích otevřeno

Po několikaletém budování slavnostně otevřel v sobotu 18.4. Libor Kucharski s partou nadšenců své muzeum socialistických vozidel. Ve vzorově opravených halách bývalého statku najdete snad všechny vozy od roku výroby 1949 až do 1990. Jedná se čistě o sbírku vozidel vyráběných a provozovaných v bývalém východním bloku. Pod střechou naleznete stočtytři aut jak po renovaci, z provozu tak i před opravou vč. rekvizit. Podobný počet je v krytém depozitu. Na venkovních plochách jsou naopak vozy určené k dílové „kanibalizaci „.

Číst dál >

Rolls-Royce, správný automobil pro život

Rolls-Royce, automobily, které jsou už desítky let symbolem vysokého společenského postavení. Letos se dožívá kulatých šedesátin model Silver Cloud. První poválečný kulatý Rolls. S odstartovanou letošní veteránskou sezónou se také blíží 2. ročník setkání vozů Rolls-Royce a Bentley v areálu panské zahrady v Dubči. Jestliže patříte mezi znalce, nebo milovníky anglické klasiky, určitě si nenechte ujít 23.5. tento sraz. Pro připomenutí je zde pár fotografií z prvního ročníku.

Číst dál >

Jawa – srdcem i rozumem!

Dne devátého dubna odstartovala na Chvalském zámku v Horních Počernicích zajímavá výstava naší motocyklové historie. Značku Jawa tu prezentuje čtyřicetjedna motocyklů, za automobily je tu symbolicky k vidění Velorex a nádherně a kvalitně zrenovovaný Minor. V nástěnných prezentacích je celá historie naší značky, až po dnes snad nadějnou budoucnost. Vždy je k dispozici někdo z vystavovatelského týmu a rád Vás provede. Akci uspořádalo čtrnáct nadšenců, kteří věnovali v posledních čtyřech měsící téměř všechen volný čas přípravám. Výstava vyvrcholí 25.4.

Číst dál >

Spanilá jízda dragounů v Ruzyni

Poslední březen si představujeme jako jarní slunečný den. Dnešek byl v Evropě pravým opakem. U odpůrců NATO existuje vysvětlení, že za to může průjezd amerických vojsk Českou republikou. Odhadem až 20 tisíc lidí se přišlo podívat do Ruzyňských kasáren na více než stovku vozidel vojenské a přepravní techniky, kterou vyjednal ministr obrany Martin Stropnický. Skoro všechna vozidla si bylo možné prohlédnout i z pozice posádky, a třeba se vyfotit a poklábosit s černochy v maskáčích a extrémně bílými zuby.

Číst dál >

smart fortwo a 120 koňských sil

Na ženevském autosalonu si odbude světovou premiéru také nejsportovnější Smart Fortwo, který bude mít výkon 120 koní. Značka smart svěřila realizaci nejsportovnějšího modelu v nabídce opět specializované tuningové firmě Brabus.

Číst dál >