Ferat - hororový hrdina

Vůz Ferat vznikl v roce 1981, kdy režiser Juraj Herz natáčel slavný horor Upír z Feratu. Oficiální název vozu je Škoda 110 Super Sport a prototyp tohoto auta byl vyroben v roce 1971 v konstrukci v AZNP Kvasiny. Vůz měl aerodynamickou karoserii vyrobenou ze sklolaminátu, v předu byla šestice vyklápěcích světlometů a za nimi se nacházel úložný prostor a rezerva. V zadní části vozu se nacházel motor - řadový čtyřválec ze Škody 110 L Rallye. Váha vozu 890 kg, výkon 73 koní, maximálka 180 km / hod. a z nuly na sto 15,3 s. Cílem bylo vyrobit nízké sportovní kupé s motorem uprostřed a poháněnou zadní nápravou. Dveře spolu s čelním sklem a střechou se vyklápěly nahoru.

První exemplář byl sestaven o rok později taktéž v AZNP Kvasinách. Poprvé bylo auto představeno na autosalonu v Bruselu 1972 a i přes velký zájem veřejnosti, nebyla nikdy schválena a zahájena sériová výroba.

V roce 1981 bylo auto upraveno, aby si mohlo zahrát hlavní roli ve filmu Upír z Feratu. Proměnu celého vozu měl na svědomí Theodor Pištěk, který nechal auto přelakovat na černo, nechal vyměnit přední i zadní čelo. V předu zmizela výklopná světla a místo nich byla dvě sdružena do obdelníku, mezi nimi byla mřížka chladiče. Auto také dostalo nové masivní křídlo a světla z budoucí Škody 742 M. Dále jsme Ferata mohli vidět v komedii Zítra vstanu a opařím se čajem.

Vůz existoval a existuje pouze v jediném exempláři a dnes je k vidění ve Škoda Auto Muzeu v Mladé Boleslavi.